اینفوگرافی ها را به چند صورت می‌توان دسته بندی کرد، یکی بر اساس ماهیت محتوایی که به دو نوع خبری (فوری، کوتاه و مینیمالیستی) و غیرخبری (غیر فوری با پیچیدگی‌های بیشتر و اطلاعات زیادتر) تقسیم می‌شوند.
اینفوگرافی ها را به چند صورت می‌توان دسته بندی کرد، یکی بر اساس ماهیت محتوایی که به دو نوع خبری (فوری، کوتاه و مینیمالیستی) و غیرخبری (غیر فوری با پیچیدگی‌های بیشتر و اطلاعات زیادتر) تقسیم می‌شوند.

اینفونگاره | اینفوگرافی ها را به چند صورت می‌توان دسته بندی کرد، یکی بر اساس ماهیت محتوایی که به دو نوع خبری (فوری، کوتاه و مینیمالیستی) و غیرخبری (غیر فوری با پیچیدگی‌های بیشتر و اطلاعات زیادتر) تقسیم می‌شوند. از طرف دیگر اینفوگرافی ها با توجه به عناصر تشکیل دهنده به انواع متن محور و تصویر محور نیز تقسیم می‌شوند. در حالت متن محور اطلاعاتی که قرار است انتقال پیدا کند بسیار بیشتر از حالت تصویر محور است به همین علت هم اطلاعات به یکی از شکل‌های جدول، فلوچارت، تایم لاین یا سیر زمانی و یا دو یا چند حالت همزمان از این شکل‌ها کنار یکدیگر، ارائه می‌شود که چشم و ذهن مخاطب را خسته نکند و مخاطب بتواند به راحتی موضوع را دنبال کند.

اینفوگرافیک ها بر اساس شیوه پیاده سازی به چهار دسته اصلی طبقه بندی می‌شوند:

۱. ایستا (کلیه اطلاعات در یک نگاه به‌صورت یک تصویر واحد نمایش داده می‌شوند.)
۲. پویا (اطلاعات در یک توالی خطی به‌صورت متحرک و انیمیشن ارائه می‌شوند.)
۳. تعاملی (اطلاعات معمولاً در بستر وب و بنابر انتخاب کاربر به نمایش در می‌آید.)
۴. فیزیکی (اطلاعات در قالب یک حجم یا ماکت سه‌بعدی نشان داده می‌شود.)

 

برهم کنشی، متحرک، چند رسانه‌ای، ویدئویی، دیجیتالی، تأتو، نوری/ لیزری و... نیز شیوه‌های پیاده سازی اینفوگرافی ها هستند که هر کدام جزو زیرمجموعه‌های چهار دسته اصلی که در بالا ذکر شد قرار می‌گیرند. هر کدام از این‌ها هم بسته به موقعیت‌های مورد استفاده شامل تفاوت‌های زیادی با یکدیگر هستند به عنوان مثال مقایسه کنید یک طرح مینی مالیستی برای تبلیغ کتاب خوانی را با یک انیمیشن چند دقیقه‌ای که در آن از اینفوگرافی متحرک استفاده شده است.

اما شاید مهم‌ترین تقسیم بندی اینفوگرافیک ها از لحاظ موضوع باشد در این بخش اینفوگرافی ها به پنج دسته تقسیم می‌شوند:

- اینفوگرافیک‌های علت و معلول

در این نوع کار گرافیکی توضیح روابط عِلی بین مراحل مختلف فیزیکی یا مفهومی متن در جریان است. به عنوان مثال برای بررسی رکود اقتصادی در کشور و یا تناسب بین صادرات و واردات می‌توان از این اینفوگرافیک استفاده کرد.

- اینفوگرافیک‌های زمانی

اینفوگرافیک زمانی که یک رویداد یا فرآیند در یک زمان خاص اتفاق افتاده باشد را توضیح می‌دهد.معمولاً این اینفوگرافیک ها با نمودارها نشان داده می‌شوند، رشد فروش خودرو در بازه‌ی زمانی ده ساله می‌تواند نمونه‌ای از این طراحی باشد.

- اینفوگرافیک کمی

اینفوگرافیک کمی مجموعه تصاویری است که در آن داده‌های آماری با سرعت و وضوح به خوانندگان را انتقال پیدا می‌کند. در این روش از نمودارها، نقشه‌ها، لیست‌ها و.. استفاده می‌شود و سعی می‌شود در این نوع از اینفوگرافی داده‌ها به خوبی دسته بندی و طبقه بندی شوند تا مخاطب از حجم اطلاعات گیج نشود.

- اینفوگرافیک جهت

علامت‌های راهنمایی و رانندگی جزو این نوع اینفوگرافی قرار می‌گیرند، در این نوع از اینفوگرافیک از حرکت، اعداد، نمادها، آیکون‌ها، نمودارها، جداول، نمودارها، فلش و ... برای برقراری ارتباط میان داده‌ها استفاده می‌شود. وجود علامت‌های از پیش تعریف شده و آشنا با ذهن مخاطب جزو ملزومات این نوع اینفوگرافیک ها است. مانند مقیاس‌های موجود در نقشه‌ها، علامت‌های راهنمایی و رانندگی در خیابان‌ها و...

- اینفوگرافیک محصولات

به منظور انتقال اطلاعات به همه کارمندان و بازدید کنندگان از اینفوگرافیک محصولات در تابلو آگهی کارخانه‌ها، دفاتر، شرکت‌های بزرگ و... استفاده می‌شود. ترکیب تصاویر با داده‌ها، موجب کم شدن فضای اطلاعات و افزایش درک مخاطبان می‌شود. برای مثال محصولاتی چون مواد غذایی نیاز به شرح و توضیح دارند، که با ایجاد یک اینفوگرافیک می‌تواند آن را خلاصه وار شرح داد.

مرکز تخصصی اینفونگاره به سبب تجربه خود آماده ارایه مشاوره های حوزه اینفوگرافیک از مهندسی و معماری محتوا در قالب های مختلف اینفوگرافیک با مجموعه ها و مخاطبین محترم میباشد. برای ارتباط با مجموعه اینفونگاره می توانید از منوی تماس با ما اقدام فرمایید.

اضافه کردن دیدگاه جدید