شناسه : 453
پنجشنبه 18 خرداد 1396 ساعت 14:08 2017-6-8 14:08:17
اگر دنبال راهکارهای جدید و موثر در تولید محتوا هستید، نباید سهم نفوذ اینفوگرافیک را در دنیای پیش‌رو نادیده گرفت. اینفوگرافیک با استفاده از هنر، دانش و خلاقیت می‌تواند مرز بین محتوای سازمان، شرکت، محصول و سایت شما و دیگر رقبایتان را ترسیم کند. در این مطلب تلاش کردیم تا در 5 مرحله، با طرح مثال‌های کاربردی شیوه‌ی طراحی، انتخاب و بکارگیری اینفوگرافیک را شرح دهیم.
ویژه علاقه مندان به طراحی اینفوگرافیک

۵ گام برای رسیدن به اینفوگرافیک

اگر دنبال راهکارهای جدید و موثر در تولید محتوا هستید، نباید سهم نفوذ اینفوگرافیک را در دنیای پیش‌رو نادیده گرفت. اینفوگرافیک با استفاده از هنر، دانش و خلاقیت می‌تواند مرز بین محتوای سازمان، شرکت، محصول و سایت شما و دیگر رقبایتان را ترسیم کند. در این مطلب تلاش کردیم تا در 5 مرحله، با طرح مثال‌های کاربردی شیوه‌ی طراحی، انتخاب و بکارگیری اینفوگرافیک را شرح دهیم.

اینفونگاره |  اگر دنبال راهکارهای جدید و موثر در تولید محتوا هستید، نباید سهم نفوذ اینفوگرافیک را در دنیای پیش‌رو نادیده گرفت. اینفوگرافیک با استفاده از هنر، دانش و خلاقیت می‌تواند مرز بین محتوای سازمان، شرکت، محصول و سایت شما و دیگر رقبایتان را ترسیم کند. در این مطلب تلاش کردیم تا در ۵ مرحله، با طرح مثال‌های کاربردی شیوه‌ی طراحی، انتخاب و بکارگیری اینفوگرافیک را شرح دهیم.

اینفوگرافیک از آغاز تا به امروز

اینفوگرافیک راهی برای ساده کردن انتقال دانش یا اطلاعات پیچیده است به نوعی که مخاطب بتواند با صرف زمان اندکی اطلاعات کافی و مورد نیاز را بیابد. شاید بتوان تولد «اینفوگرافیک» را به بیش از ۳۰ هزار سال پیش که انسان اولیه با رسم تصاویری بر دیواره غارها در صدد ارائه تصویری از وقایع و حوادث بوده است، نسبت داد. پس از آن نیز اگر مطابق با برخی از نظرات باستان‎شناسی اختراع خط را آغاز دوران تمدن بدانیم، اینفوگرافیک در خط هیروگلیف مصری هم خودش را برای بهبود ارتباطات به بشر معرفی کرده است.

در دوران پس از میلاد، داوینچی نیز برای انتقال برخی از مفاهیم و ثبت دانش‎هایی که به دست می‎آورد از اینفوگرافیک بهره برده است. اما در سال ۱۷۸۶ میلادی این ویلیام پلی‎فر بود که با بهره بردن از نمودارها که جزئی از اینفوگرافیک هستند، توانست مطالب خود را به شیوه‎ای نوین ارائه دهد و برای مخاطبان راهی جدید در درک مطالب بسازد. تقریبا یک قرن پس از او یک پرستار انگلیسی با بهره بردن از اینفوگرافیکی که تصویر آن در ادامه آمده است توانست ملکه ویکتوریا را مجاب کند که بیمارستان‎های ارتش نیاز به بهبود دارند و باید مورد توجه قرار بگیرند.

 

در قرن حاضر نیز با پیشرفت تکنولوژی اینفوگرافیک راه و تجربیات جدیدی را طی می‎کند و روند آن رو به توسعه و بهبود است. امروزه اینفوگرافیک‎ها به یاری اقتصاد، پزشکی، حمل و نقل، آموزش، بازرگانی، تجارت، تبلیغات و بسیاری دیگر از علوم آمده‎اند و توانسته‎اند راه‎کارهای ساده، مفید و قابل درکی را برای مخاطبان بسازند و تأثیر بسزایی در نشر دانش‎های پیش‎رو داشته باشند.

چگونه در ۵ گام صاحب اینفوگرافیک شویم؟

خب حالا اگر دوست دارید که صاحب یک اینفوگرافیک باشید و حرفه یا دانش‎تان را به دیگران نشان بدهید و یا دستاوردهای علمی خود را به شیوه‎ای ساده اما شگفت‎انگیز در برابر دیدگان مخاطبانتان بگذارید، برای شما داشتن یک اینفوگرافیک را در 5 مرحله خلاصه کرده‎ایم.

>> گام اول: انتخاب داستان

داستان شما چیست؟ اینجا سخت‎ترین قسمت کار است. باید بدانید برای چه می‎خواهید اینفوگرافیک بسازید که خود شبیه یک کشف بزرگ است. شاید بتوان با دسته‎بندی کلی اطلاعات، دو راه‎حل برای انتخاب داستان‎تان داشته باشید:

 1. . ارایه اطلاعات
  شما اطلاعاتی دارید و می‎خواهید بر مبنای آن داستانی را تعریف کنید، در این حالت ضروری است تا بر مبنای داده‎ها داستان را پیش ببرید. این مورد بیشتر در مواردی توصیه می‎شود که شما اطلاعات بسیار نابی دارید و یا اینکه جزئی از یک تیم علمی هستید و می‎خواهید دستاوردهای خود را ارائه دهید.
  در اینجا می‎توانید نمونه‎‎ای از این اینفوگرافیک های مختلف با داستان های مختلف را مشاهده کنید.
 2. . طرح سوال یا مشکل
  شما سوال یا مشکلی را می‎خواهید از طریق اینفوگرافیک معرفی کنید. این روش زمانی توصیه می‎شود که شما بتوانید خودتان را در جای خواننده قرار بدهید و خواننده هم بتواند با شما همراه شود. برای مثال تجربه اینکه چگونه زندگی بهتری می‎توانیم داشته باشیم و یا چگونه از ابتلا به یک بیماری مزمن رهایی پیدا کنیم می‎تواند ایده خوبی برای داستان یک اینفوگرافیک باشد. در واقع این داستان‎ها شامل چیزهایی است که دیگران نیز مانند شما درگیر آن هستند. برای مثال در وب‎سایت خانواده آنلاین یک اینفوگرافیک حاوی نکاتی درباره استفاده از کفش‎ها قرار داده شده است. این اینفوگرافیک می‎تواند به سوالات متداول بسیاری پاسخ دهد.

 

گام دوم: انتخاب یک سبک از اینفوگرافیک

حالا داستان‎تان را انتخاب کردید و موقع یافتن اینفوگرافیک مناسب است. حتما فکر می‎کنید نمونه‎های بسیاری از اینفوگرافیک وجود دارد و حسابی سردرگم خواهید بود. اما باید بدانید، ما به طور کلی می‎توانیم اینفوگرافیک‎ها را به 10 دسته تقسیم کنیم و نمونه‎ای که نیاز داریم را از بین آنها بیابیم. این 10 دسته به شرح زیر هستند:

 1. ۱. اینفوگرافیک‎های آماری یا Statistical Infographics:

  به وسیله گراف، جدول و لیست اطلاعاتی را در اختیار مخاطب می‎گذارد. تصویر زیر نمونه‎ای از این اینفوگرافیک است که آمار هدر رفتن غذا در آمریکا را نشان می‎دهد.

 2. ۲. اینفوگرافیک‎ها با سیر زمان یا Timeline Infographics:

  این اینفوگرافیک‎ها را احتمالا در کتاب‎های تاریخی زیاد دیده‎اید، برای نشان دادن سیر تحول سلسله‎ها و امپراطوری‎های بزرگ از این قبیل اینفوگرافیک‎ها می‎توان استفاده کرد. روند پروژه یا اتفاق‎ها در طول یک دوره زمانی با این اینفوگرافیک قابل نمایش است. برای مثال تصویری که در ادامه آمده بخشی از یک اینفوگرافیک است که برای نمایش حالات گوناگون کره ماه در یک دوره زمانی آماده شده.

 3. ۳. اینفوگرافیک‎های پروسه‎ یا Process Infographics:

  به وسیله این نوع از اینفوگرافیک‎ها می‎توان چرخه انجام کار یا خط تولید یک کالا را نشان داد. اینفوگرافیک پروسه‎ها قابلیت آموزشی دارد و می‎توان با آن یک راهنما ساخت. تصویر زیر اینفوگرافیکی با همین ماهیت است. این تصویر با کمک اشکالی ساده، چگونگی و پروسه خرید آنلاین را نشان می‎دهد.

 4. ۴. اینفوگرافیک‎ها برای ارائه‎ی اطلاعات یا Informational Infographics:

  این‎ها بیشتر به‎صورت یک پوستر ارائه می‎شوند. معمولا اطلاعات کوتاهی می‎دهند و بیشتر شامل تیترها هستند. در ادامه پوستری را آورده‎ایم که شرکت سام‎سونگ برای ترغیب مردم به درختکاری آماده کرده. این پوستر به صورت خلاصه اطلاعاتی را در زمینه اهمیت موضوع ارائه می‎کند.

 5. ۵. اینفوگرافیک‎های جغرافیایی یا Geographic Infographics:

  عمدتا با کمک نقشه‎ها این اینفوگرافیک‎ها تولید می‎شوند و برپایه‎ی دانش یا اطلاعات جغرافیایی هستند. برای نمونه اینفوگرافیکی که توسط نشنال‎جئوگرافی برای نشان دادن چگونگی پراکندگی گل‎ها در خشکی‎های جهان آماده شده است را آورده‎ایم.

 6. ۶. اینفوگرافیک‎های مقایسه‎ای، مقابله‎ای یا Compare/Contrast Infographics:

  اطلاعاتی را با هم مقایسه می‎کند و یا آنها را به صورت لیست یا جدول در مقابل هم قرار می‎دهد. برای مثال اینفوگرافیکی که در ادامه آمده شیوه استفاده از شبکه‎های مجازی را بین بزرگ‎سالان و نوجوانان مقایسه کرده است.

 7. ۷. اینفوگرافیک‎های سلسله مراتبی یا Hierarchical Infographics:

  نشان دهنده یک چارت با سطوح مختلف است و سلسه مراتب را نشان می‎دهد. این اینفوگرافیک‎‎ها معمولا دانش گسترده‎ای را در یک تصویر به‎صورت جامع جمع می‎کنند. برای مثال هرم نیازهای مازلو را در این تصویر آورده‎ایم که با توجه به نیازهای امروزه بشر به روز شده است.

 8. ۸. اینفوگرافیک‎ها بر مبنای تحقیقات یا Research-based Infographics:

  این اینفوگرافیک شبیه به اینفوگرافیک‎های آماری است با این تفاوت که بیشتر بر مبنای تحقیقات است. ممکن است اطلاعات ارائه شده در این اینفوگرافیک‎ها خود آغاز تحقیقی باشد که پیش از این وجود نداشته یا رابطه‎ای را بررسی کند که قبلا به آن پرداخته نشده است. تصویری که در ادامه آمده مثالی از این مورد می‎باشد. این اینفوگرافیک درباره چشم‎های انسان اطلاعاتی را می‎دهد. این اطلاعات طی سال‎ها تحقیق بدست آمده و می‎تواند راه‎گشای تحقیقات بعدی هم باشد.

 9. ۹. اینفوگرافیک‎های تعاملی Interactive Infographics:

  این قبیل اینفوگرافیک‎ها در محیط وب هستند و کاربر می‎تواند انتخاب کند که در کجای آن را نگاه کند. نمونه این اینفوگرافیک را در ابتدای متن درباره اقدامات علیه بیماری مالاریا دیده‎اید.

  نمونه‎ای دیگر از همین نوع اینجا قابل رویت است. این اینفوگرافیک اطلاعاتی درباره غول‎های بزرگ تکنولوژی مانند یاهو یا گوگل ارائه می‎دهد. در این شکل از اینفوگرافیک بازدید کننده، برمبنای اطلاعاتی که لازم دارد روی قسمت‎های مختلف کلیک می‎کند.

 10. ۱۰. اینفوگرافیک‎های ابرکلمه‎ای یا Word cloud Infographics:

  حجمی از کلمات که به‎صورت بسیار نزدیک و با پیوستگی زیاد قرار می‎گیرند تا یک مفهموم کلی را نشان بدهند. در ادامه نمونه‎ای از این مورد هم آمده که به صورت اینفوگرافیک کلیدواژه‎‎هایی که در سئو تأثیر گذارند را در کنار یکدیگر  آورده است.

 11.  

گام سوم: بهبود اطلاعات

آیا در مرحله قبل اینفوگرافیک مورد نظر خود را پیدا کرده‎اید؟ حالا وقت بالا بردن اطلاعات مرتبط با داستان خودتان است. برای این کار هم ما به شما سه راهکار پیشنهاد می‎کنیم:

 • . به معلومات، دانش‎ها و تجربیاتی که به مرور زمان اندوخته‎اید رجوع کنید.

 • . از اطلاعات دست اولی که خود یا شرکت‎تان به آن دست یافته‎اید بهره ببرید.

 • . از بانک‎های اطلاعات جهانی، کتاب‎خانه‎ها و منابع دیگر استفاده کنید تا داستان شما پربارتر از سایرین باشد.

گام چهارم: طراحی اینفوگرافیک

شما داستان‎تان را دارید، می‎دانید که چه شکل از اینفوگرافیک برای شما کاربرد دارد و اطلاعاتی که به داستان شما مربوط بوده را هم بدست آورده‎اید. دیگر وقت آن است که همه این‎ها را با هم ترکیب کنید.

باید بدانید که این ترکیب کاری بس دشوار است و به سادگی و با چند کلیک نمی‎توان صاحب یک اینفوگرافیک شد. اما در دنیای وب آموزش‎ها، نمونه‎ها و وب‎سایت‎هایی وجود دارد که می‎توانند برای تسهیل کار، به یاری شما بشتابند.

در این کار توجه به نمودارها، فونت، رنگ و چیدمان مطالب بسیار حائز اهمیت است و نباید به سادگی از کنار آنها عبور کرد.

مرکز تخصصی اینفونگاره به سبب تجربه خود آماده ارایه مشاوره های تخصصی در حوزه اینفوگرافیک (اینفوگرافیک ایستا، اینفوگرافیک پویا، اینفوگرافیک تعاملی و اینفوگرافیک حجمی) از مهندسی و معماری محتوا در قالب های مختلف اینفوگرافیک با مجموعه ها و مخاطبین محترم میباشد. برای ارتباط با مجموعه اینفونگاره می توانید از منوی تماس با ما اقدام نمایید.

گام چهارم: طراحی اینفوگرافیک

حالا وقت نشان دادن چیزی است که برایش بسیار زحمت کشیده‎اید. در واقع بیشتر اینفوگرافیک‎ها در مرحله قبلی تمام شده‎اند اما اگر شما برای مقاصد تجاری، اقتصادی و تبلیغاتی اینفوگرافیکی را ساخته‎اید، این کلیدی‎ترین گام برای شماست. برای این کار هم راه‎های گوناگونی دارید از جمله:

 • . نشر آن در تمام کانال‎ها، وب‎سایت‎ها و وبلاگ‎های آنلاین مرتبط

 • . ارسال آن به وسیله ایمیل مارکتینگ

 • . درخواست برای نشر آن (از مسئول تبلیغات شرکت‎تان تا سازمان‎هایی که کار تبلیغات را بر عهده دارند.)

کلام آخر

در ساخت اینفوگرافیک همواره برای هوش و درک مخاطب خود احترام قائل شوید و در نظر داشته باشید که رقابت در این حوزه رو به افزایش است. برای آخرین نمونه، اینفوگرافیکی درباره پشه مالاریا و میزان مرگ و میری که سالانه به واسطه آن اتفاق می‎افتد آورده شده که خلاقیت، اطلاعات کامل و نوآوری را به شیوه مطلوبی نشان می‎دهد.

به قلم نیوشا امینیان

آلبوم تصاویر

اضافه کردن دیدگاه جدید